12.10.2021 RT-Kiekon konkarit tekivät historiaa

Toldboys – RT-Kiekko S50 11-3

RT-Kiekko on pelannut rakentavaa jääkiekkoa jo 35 vuoden ajan. Seura on perustettu vuonna 1986. Juhlavuoden teemaan sopi hyvin uuden sivun kääntäminen joukkueen historiassa. Tämä tapahtui tiistaina 12.10.2021, kun seuran jäsenten kokeneemmasta kaartista koostuva ikämiesjoukkue pelasi kautta aikojen ensimmäisen ottelunsa yli 50-vuotiaiden sarjassa. Vastustajana tässä historiallisessa ottelussa oli sarjan kärkijoukkueisiin jo vuosia kuulunut Toldboys Porvoosta. 

RT-Kiekolle merkittävän ottelun teemaan sopi hyvin, että ensimmäisen maalin konkarijoukkueen tilastoihin kirjasi lähes seuran perustamisesta asti joukkueessa pelannut Mika Härkönen. Härkönen iski avausmaalin lähes 400 pelatun ottelun kokemuksella ajassa 14:33 Pete Kähkösen syötöstä.

Pelin käännekohta sattui toisen erän alkuun. RT-Kiekon rivit kapenivat jo ensimmäisen erän lopussa, ja Toldboys takoi toisen erän alkupuolella neljä maalia viidessä minuutissa. Käytännössä RT-Kiekko kaatui ottelussa kahden vastustajan pelaajan, Miikku Nyqvistin ja Jori Vehmasen, kiemuroihin. Kaksikko takoi neljä maalia mieheen ja oli mukana peräti yhdeksässä joukkueensa osumassa. Jälkimmäisen otteissa näkyivät seitsemät MM-kisat ja kahdet olympialaiset pelanneelta isältä, Jorma Vehmaselta, perityt oivalliset pelitaidot.

Viimeisen erän kohokohtia olivat RT-Kiekon järkälemäisen puolustajan Pasi Tolppasen kavennusmaalit. Etenkin maalien tuuletukset olisivat ansainneet videotaltioinnin. Historialliset loppunumerot kirjattiin tilastoihin maalein 11-3. Uusi aika RT-Kiekon tarinassa on alkanut.