12.11.2021 Tunnelma katossa 35-vuotisjuhlagaalassa

RT-Kiekko sai alkunsa 35 vuotta sitten, kun rakentajateekkareiden 1980-luvun alussa ulkojäillä aloittamat pelitapaamiset johtivat seuran perustamiseen vuonna 1986. 35-vuotisjuhlavuosi huipentui perjantaina 12.11.2021 Helsingin Astoria-salissa järjestettyyn juhlagaalaan.

RT-Kiekossa on vuosien saatossa pelannut jo yli sata pelaajaa. Juhlagaalaan osallistui aktiivipelaajien lisäksi monia joukkueessa pelanneita konkareita sekä useita joukkueen toimintaan liittyviä kunniavieraita. Tilaisuudessa olivat tietenkin mukana myös juhlavieraiden puolisot ja RT-leidit.

Juhlava iltatilaisuus alkoi peleihin valmistautumisen tapaan korkeatasoisella tankkauksella. Kolmen ruokalajin illallisen päätteeksi hallituksen puheenjohtaja Jari Miettinen huomioi erikseen RT-veljeskunnan tärkeät tukijat, naiset pelaajien rinnalla.

Juhlassa oli läsnä yksi pelaaja, joka on pelannut joukkueessa alusta alkaen, Urpo Karesniemi. Toinen alusta asti toiminnassa mukana ollut pistenikkari, Mika Lautanala, osallistui juhlaan videotervehdyksellä aurinkoisesta Prahasta. Mikan viestiin kuului valtiovallan tervehdys RT-Kiekolle ja tärkeänä tervehdyksen sanomana oli jatkuvuus, jonka takeena ovat uudet, täysillä mukaan tulleet pelaajat.

RT-Kiekon Trophy-sarjaan saatiin ”puun takaa” uusi tavoittelemisen arvoinen rakennusliike Jatken lahjoittama Härkä Trophy, jonka alumnipelaaja ja Jatken konsernijohtaja Hannu Anttonen luovutti seuran vastuuhenkilöille. Härkä Trophylla tullaan vastedes palkitsemaan härkämäisesti seuran eteen töitä kaukalossa tai sen ulkopuolella tehnyt härkätaistelija.

Varsinaisen pommin juhlagaalaan pudotti 30-vuotis-RT-taiteilijajuhlaansa viettänyt Mika Savolainen, joka keskeytti bilebändin alkutahdit ja kertoi menneensä naimisiin vain muutama tunti ennen juhlagaalan alkua. Saimme yllätysnumerona olla todistamassa RT-Kiekon gaalahistorian ensimmäistä häätanssia. Nähtäväksi jää, tuleeko tästäkin perinne.

Bilebändi Soulmostin seitsemänhenkinen orkesteri nosti tunnelman kattoon häätanssin jälkeen ja tanssilattia täyttyi myös parketilla luistelutaitoisesta juhlaväestä. Toisella erätauolla jaettiin RT-Kiekon arvostetuimpana kunnianosoituksena pidetty RT-standaari. Itseoikeutettu standaarin nro 19 saaja oli joukkueen päävalmennusvastuuta useita vuosia kantanut edustusjoukkueen kapteeni Aleksi Rotko.

Toisen erätauon juhlallisuuksiin kuului RT-Kiekon S50-ikämiesjoukkueen ensimmäisen ottelumaalin kiekon luovuttaminen. RT-Kiekon pelaajapolku on juhlakaudella saanut lisää pituutta, kun kokeneimmat yli viisikymppiset pelaajat ovat aloittaneet sarjaottelut alueen senioreiden (S50) ylemmässä lohkossa. Ensimmäisen sarjaotteluosuman laukonut Mika Härkönen sai jääkiekkomuistojen vitriiniinsä uuden arvokkaan muistoesineen, joka luovutettiin juhlallisesti RT-Kiekon poikakuoron laulun kera. Puolisoiden poskilla virranneiden kyynelten syynä ei kuitenkaan välttämättä ollut liikutus, vaan ”Niin minä, neitonen, sinulle laulan” -laulun taiteellinen loppuillan ote, jota alkuperäisesittäjä Rautavaaran Tapsa ei välttämättä olisi tunnistanut omakseen.

Loppuillan huipennuksiin kuuluivat jääkiekkoliiton kunniavieraan, Sami Pitkon, ylevät RT-Kiekolle ja harrastejääkiekolle tunnustusta antaneet sanat.

RT-Kiekko kiittää kaikkia mukana olleita – vieraat tekevät juhlan ja tarina jatkuu. Eläköön, eläköön, eläköön! 

RT-Kiekon taustoista voit lukea lisää näiltä kotisivuiltamme löytyvästä historiaosiosta.