3.6.2022 Kauden päätös ja tonni Ukrainan lapsille

RT-Kiekon kauden 2021-2022 päätöstilaisuudessa paketoitiin kausi ja palkittiin ansioituneita pelaajia. Seuran edustusjoukkue nousi lopulta hienosti kakkoseksi alueen HIK AHL -sarjassa. S50-ikämiesjoukkue ei neitsytkaudellaan yltänyt podiumille ja sijoitus oli lopulta ansaitusti ja peliesitysten mukaisesti yli 50-vuotiaiden ylemmässä sarjassa kuudes.

Joukkueen perinteiset palkinnot ja uusi Härkä Trophy jaettiin juhlavan tilaisuuden alkajaisiksi. Parhaan pistenikkarin palkinnon, Mika Trophyn, pokkasi jälleen kerran Pasi Salmela tehoilla 10+15=25. Joukkueen arvokkaimmaksi pelaajaksi ja Timo Trophyn voittajaksi pelikaverit äänestivät debyyttikautensa päätteeksi Heikki Päivärinnan. Uusi palkinto, rakennusliike Jatken lahjoittama Härkä Trophy jaettiin nyt ensimmäistä kertaa. Seuran hallituksen työmyyrä ja mm. RT-Cupin pääjärjestäjä Toni Kaurahalme kumarsi ansaitusti tämän palkinnon. 

RT-Cupin tuotoista tuhat euroa Ukrainan lapsille

RT-Kiekko luovutti keväällä järjestetyn RT-Cupin tuotoista tuhat euroa Unicefin kautta Ukrainan lapsille. Lahjoitus tehtiin kaikkien RT-Cupiin osallistuneiden joukkueiden nimissä. Mukana hyvällä asialla olivat kiekkoilevat rakentajat RT-Kiekon lisäksi seuraavista yrityksistä: AFRY, A-Insinöörit, Granlund, Kattotutka, Kreate, Lujatalo ja YIT.

RT-Kiekko toivottaa kaikille aurinkoista kesää!